Staszów – miejscowość położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim. Jest to siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Przez miasto przepływają rzeki: Desta i Czarna Staszowska. W Staszowie mieszka ok 15 tys. ludzi, a jego powierzchnia to prawie 27 km2.

Obecnie, Staszów podzielony jest na 10 integralnych części. Są to: Adamówka, Golejów, Łazienki, Małeniec, Piekło, Pipała, Pluskawa, Pocieszka, Radzików, Staszówek.
Staszów jest miastem bogatym w zabytki. Znajdziemy tutaj: zespół kościoła św. Bartłomieja, zabytkowy rynek oraz ratusz, dworek miejski, park Legionów, zabytkowe domy przy ulicach: Kościelnej, Wschodniej, Krakowskiej i Parkowej, kapliczkę św. Jana Nepomucena i XIX-wieczny dworek myśliwski.
Ponadto, w mieście tym znajduje się wiele pomników i miejsc pamięci narodowej. Są to m. in.: mogiła powstańców styczniowych, tablice upamiętniające kolejno: Holocaust, tajne nauczanie, Augusta Czartoryskiego, Hieronima Łaskiego, Józefa Piłsudskiego, odzyskanie niepodległości. Co więcej, miejscowi oraz przyjezdni, mogą tutaj odpocząć w jednym z 3 miejskich parków bądź też nad zalewem.