Krosno to miasto położone na południu województwa podkarpackiego, nieopodal Bieszczad. Historycznie leży w regionie ziemi sanockiej. Jest to siedziba powiatu krośnieńskiego. Powierzchnia miasta to ok. 43,5 km² a zamieszkuje je 46 tys. mieszkańców.

Miasto należy to tzw. Euroregionu Karpackiego, do którego wchodzą też skrajne tereny Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii oraz Słowacji.

Hasłem promocyjnym Krosna jest “Krosno – Miasto szkła”. To właśnie z tym wyrobem ten region kojarzony jest najbardziej. Przemysł szklany stanowi bardzo mocną gałąź Krosna, na jego terenie znajduje się kilka hut szkła a największym przedsiębiorstwem jest Krosno Glass.

Ze szkłem związana jest również jedna z największych atrakcji miasta – Centrum Dziedzictwa Szkła. Oprócz tego przyjezdni mogą podziwiać stare miasto i rynek, Wieżę Farną, rozmaite zabytkowe kościoły i muzea. W pobliżu znajduje się też osławiony przez Aleksandra Fredrę w “Zemście” zamek Kamieniec w Ogrodzieńcu.

Przez Krosno przebiega droga krajowa DK 28 oraz drogi wojewódzkie DW990 i DW991. W przyszłości DK28 ma zostać przekształcona w drogę ekspresową.