Sanok – miasto powiatowe usytuowane w województwie podkarpackim. Siedziba gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy. Miejscowość ta leży w Kotlinie Sandomierskiej, w dolinie Sanu. Powierzchnia Sanoka wynosi ok 38 km2. Mieszka tutaj trochę ponad 37 tysięcy osób.

Miasto to jest jednym z najdalej wysuniętych na południowy wschód ośrodków miejskich. Dobrze rozwinięty jest tutaj przemysł chemiczny. Powiat sanocki to jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie. Kopalnie ropy naftowej i rafineria istniały tu już w XIX wieku.

Warto wybrać się do Sanoka aby zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Do najważniejszych z nich należą: XVI-wieczny Zamek Królewski, kościół i klasztor Franciszkanów, 2 ratusze, Muzeum Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen), starówka, Willa Zaleskich, Ramerówka, sobór św. Trójcy, cerkiew św. Dymitra oraz liczne domy, kamienice i pomniki zlokalizowane na terenie całego miasta.

Przez Sanok przebiegają 2 drogi krajowe: DK 28 Zator – Medyka i DK 84 Sanok – Krościenko oraz droga wojewódzka nr 886 Sanok – Domaradz.