Pilzno – miasto położone w województwie podkarpackim, w zachodniej jego części. Geograficznie leży w dolinie Dolnej Wisłoki. Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Pilzno. Nieopodal przebiega droga krajowa DK94. Pilzno nabyło prawa miejskie w 1354 roku. Obecnie miasto jest zamieszkałe przez ok. 5 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia to 16 km². Kod pocztowy miejscowości to 39-220.

W mieście funkcjonuje kilka zakładów przemysłowych: Akpil, Zakłady Metalowo-Chemiczne Met-Chem, firma transportowa Omega Pilzno czy też Taurus – przedsiębiorstwo mięsne.

W Pilźnie i jego bezpośredniej okolicy znajdziemy kilka atrakcji turystycznych i zabytków. Najciekawszą z nich jest Muzeum Lalek. Inne interesujące miejsca do zwiedzenia to: ulica Węgierska (znana z zabytkowej zabudowy), kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kościół oo. Karmelitów.

Od lat ważną i integralną częścią miasta jest sport. Już na początku XX wieku powstało tu Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Ponadto, w miejscowości funkcjonuje klub piłkarski Rzemieślnik i klub szachowy Hetman.

 

Malowanie proszkowe konstrukcji Pilzno koło Dębicy