Lublin – miasto leżące na wschodzie Polski, stolica województwa lubelskiego i miasto na prawach powiatu i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Lublin leży na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą. Zamieszkały jest przez niespełna 340 tys. mieszkańców (co plasuje je na 9. miejscu w Polsce pod względem ilości mieszkańców), a jego powierzchnia to 147 km2 (16 lokata pod tym względem w kraju).

W Lublinie dobrze rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny. Produkuje się tutaj samochody dostawcze Pasagon, ciągniki Ursus oraz pick-upy chińskiej marki. Ponadto, w mieście działa Lubelski Park Naukowo-Technologiczny i centrum naukowo-badawcze. W projekt ten zaangażowane są wszystkie lubelskie uczelnie, a także samorządy: miejski i wojewódzki. Głównym celem jest inwestowanie w innowacyjne technologie i ich rozwój. Co więcej, Lublin stanowi główną siedzibę przedsiębiorstwa PGE-Energia. Działa tutaj także wiele innych firm z różnych branż: Sigma (maszyny rolnicze), Pol-Skone (produkcja drzwi), Polfa Lublin (przemysł farmaceutyczny), Lubella (produkcja makaronów i płatków), Solidarność (produkcja słodyczy), Herbapol (wytwórnia wyrobów ziołowych) i Perła (produkcja piwa).

Będąc w Lublinie, warto zwiedzić zabytkowy obszary Starego Miasta i Śródmieścia. Znajdziemy tutaj; średniowieczną Bramę Krakowską, zamek lubelski, kaplicę św. Trójcy, XIV-wieczną basztę obronną. Inną cenną atrakcją turystyczną miasta są Lubelskie Podziemia.

Lublin to ważny punkt komunikacyjny na mapie Polski. Przez miasto przebiegają dwie drogi o charakterze międzynarodowym: E373 i E372, a także jedna droga krajowa DK 19 relacji Białystok – Rzeszów. Ponadto, swój bieg zaczynają tutaj: droga krajowa DK 82, i drogi wojewódzkie: nr 809, nr 822, nr 830 i nr 835. W mieście działa także kolej. Biegnie tutaj linia kolejowa łącząca Warszawę z granicą państwową w Dorohusku, a dalej z Kijowem. Kolejne dwie linie biegną w kierunku: południowym (Kraśnik i Przeworsk) i północnym (Łuków). Lublin posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą i większością większych miast w Polsce, a także z Kijowem i Odessą. Znajduje się tutaj 7 przystanków kolejowych.