Starachowice – miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Jest to siedziba władz powiatu starachowickiego. Miejscowość jest zamieszkała przez niespełna 50 tysięcy ludzi, a jej powierzchnia wynosi 31,82 km². Starachowice leżą na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego, w dolinie rzeki Kamienna. Miasto jest otoczone rozległymi lasami.

Starachowice to siedziba utworzonej w 1997 roku Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” i główny ośrodek administracyjno-przemysłowy regionu. Historycznie jest to ośrodek hutnictwa żelaza, przemysłu ciężkiego, maszynowego, a także drzewnego i mięsnego. Obecnie głównymi pracodawcami w mieście są: Man Bus (produkcja szkieletów autobusów MAN), Animex (przemysł mięsny) oraz Cersanit i Cerrad (obie firmy zajmują się produkcją płytek ceramicznych).

W mieście swój bieg biorą 3 szlaki turystyczne oraz dwa szlaki rowerowe. Znajdziemy tu kilka zabytków. Jednym z nich jest zespół zakładu wielkopiecowego z XIX wieku. Inne cenne obiekty godne zwiedzenia to m.in. kościół pw. Świętej Trójcy, cmentarz żydowski, cmentarz katolicki oraz Starachowicka Kolej Dojazdowa.

Starachowice leżą między drogami krajowymi nr 7 i nr 9. Ponadto, przez miasto przechodzi droga krajowa nr 42, a także dwie drogi wojewódzkie: nr 744 i nr 756. Starachowice to miejscowość dobrze skomunikowana kolejowo. Przebiega tutaj linia kolejowa nr 25. Z miasta dostaniemy się bezpośrednio między innymi do Krakowa. Funkcjonują tutaj aż trzy przystanki kolejowe.