Kraków – jedno z największych, najważniejszych i najpiękniejszych polskich miast, położone na południu Polski, leżące w województwie małopolskim i będące jego stolicą. Jest to miasto na prawach powiatu. Dawniej, Kraków był ośrodkiem koronacyjnym. Geograficznie, miejscowość ta leży nad rzeką Wisłą, na pograniczu Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

Historycznie, uznawany za stolicę Małopolski. Kraków zamieszkuje ok. 780 tys. osób, jego powierzchnia to 327 km2. Powyższe wartości sprawiają, że miasto to jest na 2. miejscu w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Administracyjnie, Kraków, dzieli się na 4 dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza i Nowa Huta. Niegdyś Kraków był również stolicą Polski.
Wiele rankingów wskazuje, iż miasto to jest jednym z najlepszych miejsc do lokowania centrów usług dla biznesu. Działa tutaj, w ramach miasta i centrum biznesowego Kraków Business Park, 157 firm z tego sektora. Znakomita większość z nich to oddziały firm zagranicznych. Stolica Małopolski może też pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią usług bankowych. Aż siedem banków rozmieściło tutaj swoje centrale.
Kraków jest miastem odwiedzanym corocznie przez miliony polskich i zagranicznych turystów. Do głównych zabytków miasta należą: Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Kolegiata św. Anny i Kopiec Kościuszki. Ponadto, swój bieg bierze tutaj 18 tras turystycznych, mających głównie charakter historyczny. Kraków to też jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych kraju. Istnieje tutaj kilkanaście teatrów, Muzeum Narodowe oraz kilka pomniejszych muzeów, filharmonia i wiele pomników. Na terenie miasta cyklicznie odbywa się kilkadziesiąt festiwali muzycznych, filmowych, teatralnych, literackich, sztuki czy też naukowych. Nakręcono tutaj także wiele filmów.

Stolica Małopolski to także ceniony ośrodek uniwersytecki. Tutaj znajdziemy takie uczelnie jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz kilka uczelni niepublicznych.