Sandomierz to miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Często nazywane jest „Małym Rzymem”, ponieważ jest położone na 7 wzgórzach. Sandomierz jest położony w Nizinie Nadwiślańskiej, nad Wisłą. Liczy sobie ok. 23 tysięcy mieszkańców. Jego powierzchnia to niespełna 29 km2.

Miejscowość ta jest przede wszystkim znana ze znacznej ilości zabytków, jakie możemy tam zwiedzić oraz obejrzeć. Znaczna część z nich ma charakter sakralny. Są to: bazylika katedralna NMP, zespół kościoła pw. św. Pawła, synagoga, zespół klasztorny benedyktynek, zespół klasztorny dominikanów, zespół klasztorny reformatów, kolegium jezuickie i cmentarze: parafialny, katedralny, żydowski i wojenny. Ponadto, będąc w Sandomierzu, warto zobaczyć: Bramę Opatowską, XIV-wieczny ratusz oraz kilka dworków i kilkanaście zabytkowych domów zlokalizowanych głównie w zabytkowym centrum miasta. Jakby tego było mało, kolejną atrakcją turystyczną jest spływ statkiem po wodach Wisły.

W Sandomierzu przecinają się dwie drogi krajowe: nr 79 i 77. W mieście tym swój bieg zaczynają dwie drogi wojewódzkie: nr 723 (do Tarnobrzega) i nr 777 (do Maruszowa). W Sandomierzu zbiegają się tory do Skarżyska-Kamiennej, Stalowej Woli i Tarnobrzega.

Jako ciekawostkę można dodać fakt, iż w mieście kręcona jest akcja serialu kryminalnego „Ojciec Mateusz”.