Bochnia – miejscowość leżąca w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. Jest to również siedziba władz tego powiatu. Geograficznie Bochnia jest położona nad rzeką Rabą, na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Miasto jest zamieszkałe przez niespełna 30 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia to ok 30 km2. Administracyjnie jest podzielone na 14 osiedli.

Głównym pracodawcą dla miejscowych mieszkańców są zakłady: Stalprodukt i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Ponadto, na terenie miasta działa ok. 1000 firm z sektora usługowego. Są to głównie firmy budowlane. Korzystają one z bliskości większych miast takich jak Tarnów, a w szczególności Kraków.

Bochnia to miasto, które warto odwiedzić. Znajdziemy tu wiele obiektów wartych zobaczenia. Należą do nich: bazylika kolegiacka pw. św. Mikołaja, dawny klasztor dominikanów a obecnie muzeum, 2 kapliczki, cmentarze żydowskie oraz wojenne oraz wiele zabytkowych domów i kamienic zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Jednakże, najbardziej znaną turystyczną lokacją miasta jest kopalnia soli.

Bochnia to niezmiernie istotny punkt komunikacyjny. Na północ od miasta wije się autostrada A4. W południowej części miasta zlokalizowane są drogi o zasięgu krajowym: DK 94 i DK 75. Ponadto, przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 965. Znajduje się tutaj także stacja kolejowa, leżąca na trasie kolejowej nr 91 relacji Kraków Główny – Medyka. Z Bochni możemy bezpośrednio dojechać do takich miast jak: Przemyśl, Tarnów, Kraków, Warszawa, Szczecin czy Kołobrzeg.