Janów Lubelski – miejscowość położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. Jest to siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Geograficznie, Janów leży na północnym krańcu Kotliny Sandomierskiej, nad rzeką Białką. Nad południe od miasta znajdują się Lasy Janowskie. Miasteczko to jest zamieszkałe przez 12 tys. osób, a jego powierzchnia liczy sobie ok. 15 km2.

Janów Lubelski warto też odwiedzić ze względu na kilka zabytków i atrakcji turystycznych. Zobaczymy tutaj: Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki (powstały już w 1818 roku). Ponadto, w mieście tym, a także jego okolicach, znajdziemy kilka obiektów idealnie nadających się do wypoczynku i rekreacji. Te obiekty to: Zalew Janowski, Lasy Janowskie, Puszcza Sandomierska i Puszcza Solska. Można tutaj zwiedzić także Muzeum Regionalne i Muzeum Przyrodnicze. W mieście zachował się też XVII-wieczny układ urbanistyczny.

Ciekawostką jest fakt, iż okolice Janowa Lubelskiego są miejscem badań etnografów, etnologów i muzykologów. Wg nich, okoliczne ziemie mają bardzo ważne znaczenie kulturowe. Tutaj bowiem, przenikało się wiele różnych kultur i tradycji, takich jak: polska, ukraińska, tatarska, żydowska i wołowska. To sprawia, że ziemie to są niezwykle bogate i ciekawe kulturowo.

Przez miejscowość tą biegną dwie drogi o charakterze krajowym: DK 19 i DK 74.