Biecz to niewielkie miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej. Miejscowość ta leży na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego, a przepływa przez nią rzeka Ropa.

Ze względu na niezwykłą historię nazywane jest „perłą Podkarpacia” lub „małym Krakowem”. Jest to bowiem miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego. Obecnie, Biecz zamieszkały jest przez niespełna 4,5 tys. ludzi a jego powierzchnia to ponad 17 km2.

Obecnie Biecz to głównie malowniczo położone miasteczko turystyczne. Główną atrakcją miasta są fragmenty średniowiecznych murów miejskich i zabudowy. Ponadto, znajdziemy tutaj wiele innych zabytkowych obiektów. Należą do nich: kościół farny pw. Bożego Ciała, zespół klasztorny reformatów, synagogę, kilka cmentarzy wojennych, XV-wieczny ratusz z wieżyczką, gród starościński oraz kilka zabytkowych domów i dworków. Zwiedzając to miasto, warto także zobaczyć kilka istniejących tutaj pomników i tablic, a także zasypane fundamenty zamku na Górze Zamkowej.

Przez miasto przebiega droga o charakterze krajowym nr 28 relacji Zator-Medyka. Biecz posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z takimi miastami jak: Dębica, Gorlice, Jasło, Kraków, Mielec, Nowy Sącz, Radom, Tarnów i Warszawa. Przez miejscowość biegnie też linia kolejowa nr 108.