Wieliczka to miasto położone w środkowej części województwa małopolskiego, w powiecie wielickim. Siedziba władz powiatowych i gminy miejsko-wiejskiej. Wieliczka leży w obrębie aglomeracji krakowskiej. Jest zamieszkała przez niespełna 24 tysiące mieszkańców, a jej powierzchnia to 13,5 km2.

Wieliczka w XVI wieku była największym polskim miastem przemysłowym za sprawą przemysłu wydobywczego soli. Jednakże, potop szwedzki sprawił iż znaczenie gospodarcze miasta znacząco spadło. Obecnie, rynek pracy tworzą przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe, usługi oraz zakłady przemysłowe. Mocno rozwinięta jest też gałąź transportowa – wiele osób mieszkających w Wieliczce dojeżdża do pracy do oddalonego o kilkanaście km Krakowa. W mieście tym produkowane są: meble, wyposażenie domowe i systemy grzewcze. Najbardziej znaną firmą działającą na terenie miejscowości jest przedsiębiorstwo Herz. W przyszłości na terenie miasta i gminy ma powstać Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej. Ma ona się składać z 3 stref przemysłowych.

Główną atrakcją turystyczną miasta jest oczywiście kopalnia soli. To ona zapewnia Wieliczce corocznie kilka milionów turystów. Kolejną godną polecenia atrakcją jest podziemna trasa turystyczna. Ponadto, będąc w Wieliczce, warto zobaczyć kilka obiektów sakralnych, takich jak: kościół św. Klemensa, zespół kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów, kościół św. Sebastiana, dwie synagogi oraz cmentarz komunalny. Oprócz tego, w mieście znajdują się: rynki – główny i dolny, pomnik Adama Mickiewicza, pałace – Przychockich i Konopków oraz Zamek Żupny.

W pobliżu Wieliczki biegnie autostrada A4. Ponadto, przez miasto przebiegają drogi: DK 94 oraz droga wojewódzka 964 i droga wojewódzka 966. Co więcej, Wieliczka jest połączona z Krakowem trasą kolejową nr 109.