Pomnik przy Urzędzie Miasta w DębicyDębica to miasto położone w zachodniej części województwa podkarpackiego. Jest usytuowane nad rzeką Wisłoką, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Pełni administracyjną rolę siedziby powiatu dębickiego, któremu podlegają: Dębica, Brzostek, Pilzno, Czarna, Jodłowa, Żyraków. Jest to także siedziba władz gminnych, w jej skład wchodzą: Braciejowa, Brzeźnica, Głobikowa, Gumniska, Kędzierz, Kochanówka, Kozłów, Latoszyn, Nagawczyna, Paszczyna, Podgrodzie, Pustków-Wieś, Pustków-Krownice, Pustków-Osiedle, Pustynia, Stasiówka, Stobierna i Zawada. Dębicę zamieszkuje 46 tysięcy mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosi 34 km². Prawa miejskie nadane zostały w 1358 roku.

Dębica jest podzielona na 10 osiedli: Świętosława, Słoneczne, Krakowska-Północ, Krakowska-Południe, Rzeszowska-Północ, Rzeszowska-Południe, Centrum, Kępa-Wolica, Gawrzyłowa-Mickiewicza, Kawęczyn-Pana Tadeusza.

Uznaje się, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w południowo-wschodniej Polsce. Rolę dominującą w mieście pełni przemysł oponiarski, spożywczy a także chemiczny. Główne zakłady przemysłowe funkcjonujące na terenie to: Firma Oponiarska „Dębica” SA, Tikkurila, Beckers-Polifarb Dębica, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, Zakłady Mięsne Dębica, Igloomeat-Sokołów i Animex Południe. Ponadto, na terenie miasta znajduję się wytwórnia urządzeń chłodniczych. Nieopodal Dębicy mieści się też siedziba Olimp Laboratories.

W Dębicy znajdziemy kilka zabytków. Do najważniejszych należą: kościół farny św. Jadwigi, cmentarz parafialny, cmentarz wojskowy, cmentarz żydowski, zespół dworski na Wolicy, synagoga nowomiejska, dawny pałac Raczyńskich oraz koszary.

Dębica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą województwa podkarpackiego i z resztą kraju. Nieopodal przebiega autostrada A4, z której w okolicy Dębicy są dwa zjazdy. Natomiast na południe od miasta wije się droga krajowa DK94. Przez Dębicę przebiega linia kolejowa E30, która  należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego Niemcy, Polskę i Ukrainę. W miejscowości są dwie stacje kolejowe, na których zatrzymują się pociągi klasy Regio, TLK oraz międzynarodowe.