Przemyśl – miasto na prawach powiatu, położona we wschodniej części województwa podkarpackiego na rzeką San. Dawne miasto królewskie. Obecnie zamieszkałe przez 60 tysięcy mieszkańców, jego powierzchnia to ponad 46 km2.

W mieście działają następujące zakłady przemysłowe: Fibris (przemysł drzewny), wytwórnia farb i wyrobów szkolnych Pollena Astra, Polna i Fanina (przemysł mechaniczny), Inglot (przemysł kosmetyczny) i wytwórnia tkanin powlekanych Sanwil.

Przemyśl to miasto niezwykle bogate w zabytki. Pod tym względem, jest to lider w województwie podkarpackim i czołówka jeśli chodzi o skalę krajową. Najważniejszymi zabytkami miasta są: Zamek Kazimierzowski, Pałac Lubomirskich, Pałac Biskupów Greckokatolickich i Pałac Biskupów Rzymskokatolickich. W skład zabytkowych przemyskich budowli wchodzą też budynki sakralne, takie jak: Archikatedra rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, kościół św. Marii Magdaleny i klasztor oo. franciszkanów, kościół św. Teresy i klasztor oo. karmelitów, kościół św. Antoniego Padewskiego, kościół Trójcy Przenajświętszej i klasztor ss. benedyktynek, kościół św. Józefa, kościół Matki Bożej Szkaplerznej i klasztor oo. karmelitanek bosych, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Kościół Świętego Jana Apostoła. Poza tym, w mieście jest także wiele innych obiektów związanych z kultem religijnym. Obiekty te są związane z innymi wyznaniami, ale też mają charakter zabytkowy. Należą do nich: 4 cerkwie i 5 synagog. Będąc, w Przemyślu warto zobaczyć także: gmachy Urzędu Miejskiego i Urzędu Wojewódzkiego, zabudowę rynku, dworzec kolejowy i dom robotniczy. Trzeba też dodać, że część zabytkową miasta stanowią fragmenty murów obronnych miasta, forty Twierdzy Przemyśl i bunkry Linii Mołotowa. Zwiedzając to miasto, można też wybrać się na jeden z wielu cmentarzy. Możemy też zobaczyć tutaj kilka zabytkowych mostów, domów i kilkanaście pomników poświęconych różnym osobom czy też wydarzeniom.

Przez Przemyśl przebiegają 4 drogi; 2 z nich mają charakter krajowy i są to: DK 28 i DK 77. Kolejne dwie posiadają status wojewódzki i są to drogi i numerach: 884 (do Domaradza) i 885 (do Malhowic). Przemyśl posiada także 2 przystanki kolejowe i leży na ważnej magistrali kolejowej biegnącej do Krakowa i dalej.